מאמר זה נועד להסביר בצורה פשוטה איך פועל המחשב ומה התפקיד של כל חלק בו. נעסוק במאמר זה במבנה המחשב – רכיבים מרכזיים ותפקידם, בין אם מדובר על מחשב נייד או מחשב נייח, העקרונות דומים מאוד.

עולם המחשבים בנוי מחומרה ותוכנה. החומרה הוא הרכיב הפיזי המכונה שנמצא בקופסת המחשב שלנו ולכל רכיב יש מטרה ייחודית.

כדי להבין את החשיבות והמטרה של כל חלק, אפילו אם אנו לא מבינים הרבה בתחום, נשווה את מבנה המחשב למבנה הגוף של האדם.

החלק הראשון הינו אולי המשמעותי ביותר מביניהם, בדומה למוח שלנו הוא משמש לניטור ועיבוד של מידע. מדובר על מעבד המחשב (CPU).

ככל שהמעבד שלנו מתקדם ומהיר יותר, כך המחשב יכול לבצע משימות מסובכות במהירות רבה יותר וזמני ההמתנה יהיו קצרים. בזכות הטכנולוגיה שמתחדשת במהירות, מעבדים חדשים תמיד מציגים יכולות משופרות.

החלק השני דומה למערכת הלב והדם ומקשר בין מרכיבים חיוניים בגופנו. במחשב פעולה דומה מתבצעת באמצעות לוח האם. לוח האם הוא הרכיב הגדול במחשב ומקשר בין כל הרכיבים. יש לו חשיבות רבה ביצירת מערכת יציבה. עלינו לוודא שיש תאימות בין לוח האם למעבד.

מומלץ מאוד להשקיע בלוח אם, למרות שאינו מורגש בצורה ישירה כמו שאר הרכיבים. בקניית לוח אם איכותי, מקבלים גם שקט נפשי לאורך זמן ומחשב יציב. לוח אם איכותי מאפשר שידרוגים של רכיבים בעתיד, להבדיל מלוח אם זול יותר שיש בו הגבלות לגבי התקנת רכיבים חדשים.

החלקים הבאים במאמר אינם דומים לאיברי גוך אלא לפונקציות של זיכרון מסוגים שונים שמתקיימות גם במוח שלנו.

זכרון RAM: זכרון עזר לטווח קצר – מיועד לביצוע פעולות שמבוצעות פעמים רבות ואינן דורשות שליפת נתונים מהכונן הקשיח. ככה פועל זכרון גישה אקראית RAM במחשב.

הזכרון הזה תפקידו זמני. זיכרון RAM עוזר לקצר את זמן העיבוד של המחשב על ידי קישור המעבד למידע במהירות רבה יותר. מהירות נמוכה של הזיכרון וגודל נמוך עשויים לגרום לאיטות ביצירת ובהרצת תוכניות ושימושים שדורשים כוח עיבוד רב.

זכרון לטווח ארוך – זיכרון ROM הינו הפתרון לאחסון ושמירה על כל המידע המצוי במחשב, כולל תוכנות, מסמכים, תמונות, שירים, משחקים, סרטים ועוד.

זיכרון רום הוא אחסון פנימי הכולל נפחים ומהירויות שונות. קיימים צורות שונות של אחסון פנימי שעיקרם הם הדיסק הקשיח וכונן SSD.

ההבדלים: כונן קשיח הינו פתרון נפוץ ועמיד המצוי במחשבים. הוא מאפשר למשתמש לשמור את הנתונים שלו וקבציו על גבי המכונה הזו. ישנם סוגים שונים של כוננים קשיחים עם נפחים שונים וביצועים שונים, כך שכדאי לבחור את המתאים לצרכים שלכם. אחד ההבדלים הבין הסוגים הוא במהירות הקריאה והכתיבה של הנתונים לכונן קשיח. הכונן קשיח מבטיח מקום לאיחסון פרטי באמצעות כלי הזה. החסרון האמיתי של כונן קשיח הוא שהוא יכול להיות איטי, במיוחד כאשר הוא מתמודד עם מספר גדול של נתונים.

כונן SSD הוא מכשיר קטן אך מהיר, שמתאים למשתמשים אשר לא מחזיקים בכמות גדולה של נתונים, אך חשוב להם המהירות. אם זהו המקרה, סוג זה של כונן יהיה בהחלט הבחירה המתאימה לך.

ישנם כונני SSD בעלי נפח גדול, אך הם לא מונחים כיצירה פופולרית בגלל מחירם הגבוה. היתרון של מכשירי האחסון הם היכולת לחבר סוגים שונים של נתונים ולהשתמש בהם בצורה מתאימה לצרכים המיוחדים שלך. הם מיועדים למחשבים עם יכולת האצה ולהעברת נתונים במהירות רבה יותר ומציעים נפח בעלי יכולת אחסון גדול לשמירת מספר רב של חומרים.

הישארו עימנו בזמן שאנחנו ממשיכים למנות רשימת חלקים למחשב נייד / נייח. את החלק הבא ניתן להשוות למערכת השרירים שלנו. בזכותה אנו יכולים לנוע ולהרים דברים כבדים. כולם יודעים שככל שאנו מתאמנים ומפתחים את השרירים שלנו, נוכל להרים משקלים יותר גדולים ונוכל לעשות פעילות גופנית לאורך זמן רב יותר. אך ככל שהשרירים שלנו מתפתחים, הגוף שלנו יצטרך לקבל יותר תזונה ותוספי תזונה לצורך הפעילות הפיזית – זה דומה למרכיב במחשב שנקרא כרטיס גרפי (GPU).

כדי לעמוד בדרישות הגרפיות של ימינו, נדרש כרטיס מסך הפועל לצד המעבד. הרעיון הוא להפעיל פעולת עיבוד גרפי במקביל לפעולות המעבד. כרטיס מסך מכיל מכשירי עיבוד גרפי ומאפשר להעביר ישירות את הפלט למסך. הדבר הופך את כרטיס המסך לרכיב גדול במיוחד שדורש המון מתח והספק חשמלי.

כרטיסי מסך מגיעים בשתי צורות:

כרטיס מסך מובנה הוא כרטיס שמגיע מובנה כחלק מלוח האם. אם כן, זה מספק ביצועים נמוכים , אך מצריך פחות מתח וספק חשמלי. כרטיס זה מתאים כל כך למשתמשים שאינם מתעסקים בתוכנות גרפיות ומשחקים בדרך כלל.

כרטיס מסך חיצוני מתאים למשתמשים היוצרים בתחום הגרפיקה, בתחום ה-3D, משחקים וצפייה בסרטים באיכות גבוהה. הוא נחשב ככרטיס מסך נפרד מהלוח, אך מחובר אליו באמצעות חיבור מיוחד לכרטיסי מסך.

בוודאי, כדי שתהיה לנו האפשרות לשלוט במחשב ולחבר אותו למסך, נצטרך להשתמש באחד מכרטיסי המחשב המתאימים למטרה זו.

כפי שאנו צריכים מזון וחמצן, כך המחשב צריך חשמל. החשמל מועבר באמצעות ספק הכוח (PSU) לכל רכיבי המחשב. ספק הכוח מפצל את המתח החשמלי (VOLT) לכל רכיב במחשב. ספק כוח עם עוצמת חשמל גבוהה (WATT) מאפשר לקשר רכיבי מחשב יותר חזקים ועם דרישות גבוהות לספק. בנוסף, ניתן לקשר רכיבים נוספים כמו זכרון אחסון, כרטיס מסך נוסף, כרטיסי סאונד וכן הלאה.

למשל, כפי שצוין, כיום כרטיס המסך הוא האלמנט הדורש הכי הרבה צריכת מתח וספק חשמלי. כל מחשב שנבנה ללא צורך מיוחד בגרפיקה יכול לפעול עם ספק חשמלי בסיסי שמצורף למארז.

לסיום, כשם שהגוף שלנו מורכב מכל החלקים השונים ועליהם "מורכב" העור – כך גם מארז המחשב מכסה כל החלקים השונים של מחשבנו.

הקייס הוא בעצם המסגרת של המחשב, שבתוכו ממוקמים כל החלקים השונים.

קייס איכותי מאפשר מיקום של מאוורים בצדדי המחשב, כאשר מומחי מחשבים ממליצים לצייד מחשב במאווררים עוצמתיים במיוחד, בעלי סיבובים מהירים וזרימת אוויר גבוהה. בגלל החום שנוצר על ידי מחשב עוצמתי, כדאי לשקול להשקיע במערכות קירור יעילות ומקצועיות.